Valides komposteeritavaid tooteid saavad toitlustusettevõtted aktiivselt muuta jäätmekäitlust. Siin on kõik, mida peate teadma.

Mis tähendab komposteeritav?

Komposteeritav = biolagundatav, vähem kui 12 nädala jooksul!

Komposteeritav tähendab, et midagi võib lagundada vähem kui 12 nädalaga ja sobib seetõttu tööstuslikuks komposteerimiseks koos toidujäätmetega.

Tööstuslik komposteerimine loob mikroobide, niiskuse ja soojuse ideaalse tasakaalu. Nii et selle asemel, et põletada või matta prügi, saab teie kompostitavatest.

Laadige PDF alla

Millised on komposteerimis tingimesed?

Komposteeritav pakend peab olema kompostimiseks kindlates tingimustes. Tööstuslik kompostimine loob mikroobide, niiskuse ja soojuse ideaalse tasakaalu, nii et komposteeritavat pakendit saab kaasata toidujäätmete taaskasutusse.

Kodused komposteerimistingimused varieeruvad sõltuvalt majaomaniku vilumusest, nii et selle kohta ei esita me ühtegi väidet, ent siiski on olnud edukaid katseid  kuuma komposti konteineri kasutamisel.

Laadige PDF alla

Mis on selle mõte, kui mina ei saa komposteerida?

Maakeral on piiratud ressursid. Ühekordselt kasutatavaid esemeid kasutatakse lühikese aja jooksul, nii et on mõistlik minna üle taastuvatele materjalidele, jättes plasti kasutamise valdkondadele, kus plasti asendamine on raskendatud. Paljud inimesed naudivad taimsete materjalide kasutamist, teades, et see on lihtne võimalus vähendada süsinikukogust ja muuta oma ettevõtted keskkonnahoidlikumaks.

Ja siit tuleb põnev osa. Kui vennad Wright’id leiutasid lennuki, polnud lennuvälju ja vaadake nüüd õhu infrastruktuuri. Valides komposteeritavaid tooteid, saavad toitlustusettevõtted aidata aktiivselt kaasa  taaskasutuskultuuri muutustele. Mida rohkem on kasutusel kompostitavaid tooteid, seda enam saame teha koostööd jäätmesektoriga.

Laadige PDF alla

Miks on hea kompostida ühekordseid nõusid?

Komposteeritavad ühekordselt kasutatavad tooted on ette nähtud taaskasutamiseks koos toidujäätmetega tööstuslikus kompostimisprotsessis.  See tähendab, et puudub vajadus sorteerimise järele ning kompostitavat tassi, kaant, burgerikarpi, nuga või salvrätikut saab ära visata koos ketšupit ja järelejäänud toitu eemaldamata. Täiendavaks boonuseks on toidu ja ühekordselt kasutavate nõude sama prügikasti kasutamine, seetõttu on teised kuivad taaskasutusprügikastid puhtamad ja kergemini taaskasutatavad.

Komposteerimine ei ole parim lahendus igas olukorras. Näiteks ei valmista Vegware kompostitavaid veepudeleid, kuna PET-plastil on juba välja töötatud ringlussevõtu süsteem. Ent toiduga määrdunud ühekordsedete nõude puhul on kompostimine mõistlik lahendus.

Kuidas lahendab kompostimine toiduainete säästumise probleemi?

Plastiku ja papi kombineerimine toitlustuspakendites tekitab tohutuid ringlussevõtu väljakutseid, nagu rõhutati ka hiljutises kohvitopside taaskasutuse debatis. Toidu saastumine on vältimatu, seetõttu on tulemuseks sageli prügipõletus või prügilad. Toidu serveerimiseks mõeldud ühekordse kasutusega toodete puhul on mõistlik kasutada materjale, mida saab taaskasutada koos toiduga.

Kompostitavate ühekordselt kasutatavate toodete puhul ei ole toit saastunud, vaid on kompostimisprotsessi oluline komponent.

Mis on biolagunev?

Biolagunev tähendab, et miski laguneb looduslikult, ent antud protsessile võib kuluda aastaid. Biolaguneva puhul ei ole me teadlikud ajakulust  – näiteks on puit biolagunev, kuid palkmaja võib näha mitut põlvkonda.

Kui tegemist on biolaguneva prügiga, pole ühtegi garantiid, et see laguneb tööstusliku  kompostimisega.

Laadige PDF alla

Mis vahe on biolaguneval ja komposteeritaval?

Sama protsess, erinevad lagunemiskiirused. Unustage mõiste biolagunev, kuna see ei ütle meile midagi konkreetset ajakulu kohta (puit on biolagunev, ent palkmaja võib seista põlvkondi). Kompostitav tähendab, et midagi võib laguneda vähem kui 12 nädala jooksul ja sobib seetõttu tööstuslikuks kompostimiseks. Veenduge, et teie ühekordsete toodete tarnijal oleks kompostitavuse sertifikaat – ainult see on tõeliseks garantiiks.

Vegware omab kõigi Ühendkuningriigi pakenditarnijate seas kõige ulatuslikumat sertifikaati.

Mis on taaskasutatav?

Kõigile meeldib sõna “taaskasutatav”, kuid tegelikkuses ei saa tavapäraseid toiduainete pakendeid taas ringlusse võtta.

Eraldi hoitud kuiva pappi või paberit saab taaskasutada. Samuti saab taaskasutada plastist veepudeleid või metalljoogipurke. Kuid kasutataud toitlustuskoha ühekordse kasutusega tooted on segu kartongist, plastist ja toidust, nii et toidu saastumine on vältimatu. Nimetatud kombinatsioon tekitab suuri väljakutseid ringlussevõtu alal, seetõttu on tulemuseks sageli prügipõletus või prügilad.

Kompostitavate ühekordselt kasutatavate toodete puhul ei ole toit saastunud, vaid on kompostimisprotsessi oluline komponent.

Laadige PDF alla

Millest on Vegware tooted valmistatud?

Vegware valmistab oma nõud taimedest. Pärast kasutamist saab neid tööstuslikult kompostida toidujäätmetega. Vegware asendab tavalise plasti mitmesuguste taimsete materjalidega. Näiteks on PLA taimedest valmistatud komposteeritav materjal. PLA asendab kohvitopsides või võileivakarpides oleva tavalise plasti ning PLA-d sisaldavad meie külma joogi topsid ja võileivakarbid. Meie kuuma joogi topside kaaned ja söögiriistad on valmistatud PLA kuumversioonist.

Taaskasutatud suhkruroo kiud on samuti üks praktiline materjal, mida kasutame kaante, taldrikute ja kausside valmistamiseks. Bagassina tuntud, toimib see tõesti hästi, hoides soojust ja tekitamata kondensaati. Lisaks on see taastatav, suhkrutööstuse taastatud kõrvalsaadus.

Kas taimsed materjalid on sama tõhusad kui plast?

Absoluutselt. Varasematel aegadel olid selle kasutamisel piirangud, ent nüüdseks on piirangud kadunud.

Kohvikud võivad olla kindlad oma taimsetes ühekordsetes nõudes. Kasutame trükkimiseks ainult vee- või köögiviljapõhist tinti ning tulemus on suurepärane.

Millisesse prügikasti see peaks minema, kui ma ei saa seda kompostida?

Vegware’i kompostitavad toitlustuskohtade ühekordse kasutusega tooted on mõeldud biolagunema vähem kui 12 nädala jooksul tööstusliku kompostimise korral, mis tagab mikroobide, niiskuse ja soojuse ideaalse tasakaalu.

Kodused komposteerimistingimused varieeruvad sõltuvalt majaomaniku vilumusest, nii et selle kohta ei esita me ühtegi väidet, ent siiski on olnud edukaid katseid  kuuma komposti konteineri kasutamisel. Kui puudub juurdepääs tööstuslikele kompostimisjamadele, tuleb kasutatud Vegware’i tooted ära visata üldkasutatavate jäätmetega. Vegware’i kaasavõetavad pakendid on valmistatud taimedest, kasutades vähese süsinikusisaldusega, uuendatavaid, taastatavaid või taaskasutatud materjale ning need jätkusuutlikkuse eelised kehtivad endiselt olenemata sellest, mis nendega pärast kasutamist juhtub.

 • Kasutatud Vegware’i tooteid ei tohiks panna tavalistesse prügikastidesse, kuhu kogutakse paberit, plasti ja metalli, kuna need materjalid lähevad edasi teist tüüpi sorteerimisasutusse. Veel üheks põhjuseks on ka see, et toidujäätmed kahjustavad mehaanilise jäätmekäitluse kvaliteeti – sama kehtib kõigi kasutatud ühekordsete toitlustuses kasutatavate esemete kohta.
 • Üldjäätmed lähevad kas põletamisele või prügilasse. Vegware’I toodete põletamisel toodetatakse energiat.  NatureWorksi põlemisuuringud näitavad, et nende PLA bioplastiga toodetakse rohkem soojust kui ajalehtede, puidu või toidujäätmetega; samuti ei tekita see lenduvaid gaase ja jätab vähe põletusjääke. Prügilate uuringud on näidanud, et kompostitavad pakendid on inertsed ega eralda metaani.
 • Prügilate uuringud on näidanud, et kompostitavad pakendid on inertsed ega eralda metaani.
 • Palun ärge risustage – komposteeritav pakend ei ole loodud lagunema keskkonnas ja see ei ole lahendus merereostusele.

Kas Vegware sobib kohapealseks kompostimiseks?

Kui kogumine pole võimalik, töötlevad ka mõned kohapealsed kompostimissüsteemid kasutatud Vegware’I tooteid, koos toidujäätmetega.

Kui teie alal on vaba väline ala ja oleksite huvitatud võimaluste arutamisest, võtke meiega ühendust.

Mis on BAGASSE?

Bagasse on kuiv kiuline jääk, mis jääb pärast suhkruroo mahla pressimist. See kiud pressitakse kujudeks kuumuse ja kõrgsurve protsesside tulemusel.

Vegware kasutab seda kaasavõetavate karpide, taldrikute ja kausside valmistamiseks.

SUUREPÄRANE TEIE TOIDU JAOKS

Vegware’i bagasse valikud sisaldavad ökonoomset ja laia valikut lauanõude ja kaasavõetavate karpide kujude ja suuruste osas

 • Naturaalne materjal ei tekita kondensaati, nii on toit värske ja krõbe
 • Polüstüreenist õhem, seega on virnastamine tõhusam

HEA KESKKONNA JAOKS

Bagasse on geniaalne ökoloogiline alternatiiv polüstüreenile!

 • Valmistatud 100% taastatud materjalidest
 • Tööstuslikult kompostitav toidujäätmetega
 • Suhkruroog on taastuv ressurss
 • Bagasse on jätkusuutlik, Vegware kasutab ära ka kõrvalsaadust, mis muidu läheks jäätmetesse.

Mis on PLA?

PLA tähistab polüpiimhapet. See on taimedel põhinev kompostitav bioplast. Vegware kasutab PLA-d läbipaistvate külma joogi topside ja võileivakarpide tootmiseks, samuti läbipaistvate avade ja topsi vooderduste jaoks. See on praktiline ja jätkusuutlik ning muudab teie toidu ja joogi väljanägemise suurepäraseks.

PLA EELISED

 • Valmistatud taastuvatest taimsetest materjalidest
 • Kerge, tugev, selge ja toiduohutu
 • Tootmisel on madalam süsinikuheide kui õlist tehtaval plastil

Nagu kõik Vegware’i tooted, on ka PLA tööstuslikult kompostitav vastavates ettevõtetes. Suhelge meie keskkonnameeskonnaga, kuidas saaksite kasutatud Vegware’I tooteid ja toidujäätmeid kõige paremini taaskasutada.

Mis on CPLA?

CPLA – on kristalliseeritud bioplast. PLA kõrgema temperatuuri juures kasutamiseks.

PLA´l on madal sulamistemperatuur, mistõttu sobib justnimelt madalatemperatuuriliseks kasutuseks – temperatuuril kuni 40 ºC (105 ºF). Seal aga, kus vajatakse suuremat soojuspüsivust, näiteks lauanõudes, kohvi- või supikaantes, kasutame kristalliseeritud vormi. Selleks lisatakse PLA´sse katalüsaatorina töötavat kriiti, mille järgselt toimub tootmisprotsessis PLA vaigu kiire soojenemine ja jahutamine. Selle tulemusel moodustub kuni 90 ºC (194 ºF) soojenemiskindlusega toode.

Ettevõtte Vegware CPLA´st valmistatud tooted sobivad erinevat liiki tööstuskompostimiseks.

PLA – mis liiki jäätmed?

Vegware ühekordsed nõud ja pakendid võivad ärikompostimise tingimustes laguneda 12 nädala vältel, mis tagab mikrofloora, niiskuse ja soojuse ideaalse tasakaalu.

Tööstuskompostimise võimaluse puudumisel võib ettevõtte Vegware kasutatud tooteid utiliseerida tavaprügina. Vegware kaasavõetava toidu nõud valmistatakse mitte plastmassist, vaid taimedest, kasutades seejuures madala süsinikusisaldusega, taaskasutatavaid või ümbertöödeldavaid materjale ning need privileegid säilivad sõltumata sellest, mis nendega peale kasutamist toimub.

 • Vegware kasutatud tooteid EI ole vaja visata standardsetesse utiliseerimiskonteineritesse, milledesse kogutakse paberit, plastmassi ja metalli, kuna need materjalid suunatakse sorteerimiseks teist tüüpi seadmele. Seda ei tasu teha veel ka seetõttu, et toidujäätmed alandavad mehhaanilise ümbertöötlemise kvaliteeti – sama käib ka ühistoitlustusvaldkonna kasutatud ühekordsete toodete kohta.
 • Tavaprügi suunatakse põletamisele või tahkete olmejäätmete polügoonile. Vegware toodete põlemisel moodustub energia. Meie põhilise materjalide tarnija, firma NatureWorks poolt läbiviidud jäätmete põletamise valdkonna uuringud näitavad, et sellest PLA bioplastist toodetakse rohkem soojust, kui ajalehtedest, puidust või toidujäätmetest: lisaks ei moodusta see lenduvaid gaase ning on praktiliselt jäägita hävitatav. Mõned jäätmete utiliseerimisvaldkonna spetsialistid annavad oma eelistuse pigem taimepõhistele materjalidele, kui tavalisele plastmassile, kuna esimesed nendest eraldavad vähem toksilisi gaase.
 • Tahkete olmejäätmete polügoonil korraldatud uuringud näitasid, et kompostitav pakend on inertne ja ei eralda metaani.Palun ärge loopige prügi laiali! Kompostitav pakend ei lagune samakiiresti, kui seda lihtsalt visata meid ümbritsevasse keskkonda. Lisaks ei lahenda see merede reostumise probleemi. Põhjalikuma info saamiseks pöörduge Vegware lähimasse esindusse.
 • Kodustes oludes on kompostimise tingimused erinevad, sõltuvalt majaomaniku kvalifikatsioonist ja teadmistest ning hoidudes mistahes avaldustest, mainime edukalt korraldatud eksperimente, milles kasutati kuumtöötlusega komposti valmistamiseks mõeldud konteinereid.

Kas PLA ohustab plastmasside utiliseerimist?

Võrreldes tavaplastmassidega, on bioplastid täna hõivanud vaid imetillukese pakendituru osa. Seetõttu ei ole täna majanduslikult kasulik sorteerida PLA´d eraldi muudest jäätmeliikidest. Kui aga bioplastide tootmismahud hakkavad oluliselt kasvama, võib bioplastide eristamiseks ja sorteerimiseks sorteerimisseadmeid kalibreerida, kasutades selleks lähimat infrapunast kiirgust. PLA kompostimise kõrval sobib mehhaaniliseks töötluseks ka uus PLA, nagu seda praktiseerib belgia ettevõte Looplife Polymers.

Uuringud näitasid, et bioplasti madal tase ei kahjusta plastmasside ümbertöötlust. Saksa ja itaalia uurijad ei avastanud mingit kvaliteedi langust bioplasti järgmiste sisalduste juures:

 • Kuni 3% PLA´d polüpropüleeni (PP) ümbertöödeldud jäätmetes peale kasutamist (1)
 • Kuni 10% PLA´d polüstüroolis (PS) peale korduvat granuleerimist (1)
 • 1-2% PLA´d ümbertöödeldud, polüetüleentereftalaadist (PET) valmistatud lühemas polüeeterkius (2)
 • Kuni 10% MaterBi polüetüleenist (PE) majapidamiskottide ümbertöötlemisel (2)

Antud info on võetud (1) aruandest PLA kui jäätmete liigi kohta kohta, initsieerituna Saksamaa toiduainete ja põllumajandusministeeriumi poolt ja (2) Itaalia rahvusliku pakendikonsortsiumi dokumendist (CONAI): Töörühma aruanne biolaguneva pakendi taastamise projektist, 2012.a.

Me ei kutsu üles juurutada PLA plastmasside ümbertöötlusesse, kuid need uuringud annavad lootust plastmasside ümbertöötlusega tegelevatele tööstustele, mis siiani ei soovi töödelda plasti koos tavalisega.

Topside ja kaante suuruse juhend.

Huvitav, milline kaas sobib teie topsile?

Kasutage seda tabelit ja meie tootenimede seerianumbreid.

Laadige PDF alla

Oma reklaamtrükkiga toodete tellimine.

Soovite näidata oma logo ja kaubamärgi värve, ent tingimuseks on “rohelised” pakendid? Vegware, ettevõttesisene reklaamtrüki teenus aitab teil märgistada meie auhinnatud ökotoitlustamise ühekordseid tooteid.

KUJUNDUSE VALIKUD ON LÕPUTUD!

Lisage eriefekte, nagu reljeeftrükk ja surutrükk või isegi rebitav lipik, et muuta oma tass reklaamvautšeriks või loteriipiletiks. Pole vahet, kas kasutate Vegware tasse, toidukarpe või midagi muud, pakub Custom Print Cafe täielikku loometeenust oma kaubamärgi tutvustamiseks.

Laadige PDF alla

Sõnastused.

Siin on mõned tekstid teie reklaamseinale, veebilehele või sotsiaalmeediasse.

Laadige PDF alla

EL-i ühekordselt kasutatavate plasttoodete direktiiv.

MIDA SEE ENDAST KUJUTAB?

Uus põhjalik EL-i juhend, mille eesmärk on vähendada plastist merereostust. See põhineb kümnel ühekordselt kasutataval plasttootel ja kalapüügivahendil, mis moodustavad 70% Euroopa prügist.

“Euroopa plastistrateegia on samm ringmajanduse loomise suunas, kus plastide ja plasttoodete kavandamisel ja tootmisel võetakse täielikult arvesse korduvkasutamise, parandamise ja ringlussevõtu vajadusi ning mille käigus arendatakse ja edendatakse säästvamaid materjale.”

MIS KEELUSTATAKSE?

OKSÜDEERUV PLASTIK

Kasutatakse külma joogi topside, söögiriistade, joogikõrte ja kandekottide tootmisel, märgistatakse sageli kui “lagunev”; või müüakse “biolaguneva”; nimetuse all. Tegelikkuses on tegemist tavalise lisandiga plastiga, mis muudab selle väikesteks helvesteks, ent ei sobi siiski ringlussevõtuks ega kompostimiseks.

VAHTPOLÜSTÜREEN
 
Söögi- ja jooginõud – tuntud ka kui vahtpolüstürool. Väga levinud materjal topside, karpide, taldrikute ja kausside valmistamisel.
 
KÕIK PLASTIST SÖÖGIRIISTAD, TALDRIKUD, SEGISTID ja KÕRRED
 
See hõlmab ka taimseid ja kompostitavaid plaste, kuna direktiiv põhineb materjalide reageerimisele merekeskkonnas. Kompostitav pakend laguneb töösustlikes komposteerimistingimustes, mis kindlustavad mikroobide niiskuse ja soojuse ideaalse tasakaalu; mere tingimustes sellist tasakaalu ei leidu.
 
MILLAL SEE JÕUSTUB?
 
Kõige varem 2021. aastal, erinevate eesmärkide saavutamiseks on seatud erinevad tähtajad. EL-i liikmesriigid leppisid 2019. aastal kokku, et igal riigil on aega kaks aastat, et viia EL-i määrused kohalike seadustega kooskõlla. Inglismaal keelatakse plastjookide segajad alates 2020. aasta aprillist täielikult ja plastikust joogikõrtele seatakse piirangud. Šotimaa ja Walesi valitsused kaaluvad sarnaseid meetmeid.
 
KORDUVKASUTATAVAD JA VEGWARE
 
Keskkonnakaitsjad soovitavad suuremat taaskasutamist, kuid tunnistavad, et ühekordse kasutusega toodetel on turul oma koht olemas.
 
“Õlle jaoks korduvkasutatav tops, ent falafelide jaoks peaksite tõenäoliselt kasutama Vegware.” – sõnas Richard Dixon, Šotimaa Maa Sõprade tegevjuht.
 
Paljud kliendid pakuvad nüüd korduskasutatavat võimalust ja kasutavad ühekordselt kasutatavaid esemeid olukordades, kus korduvkasutamine pole praktiline.
Tänu meie asjatundlikule keskkonnatoetusele ja pidevalt kasvavale juurdepääsule tööstuslikule komposteerimisele, on Vegware unikaalne võimalus aidata täita klientidel jäätmealaseid ambitsioone.
 
Kui komposteerimine pole võimalik, toimivad meie taimsed materjalid tuhastamisel tõhusalt, tootes energiat, kuid mitte lenduvaid gaase; prügilas jääb PLA inertseks ega eralda metaani.

Laadige PDF alla

Täis tootmistsükkel - biokottidega.

Komposteeritavad biokotid on suletud tootmistsükli puhul üliolulised, kuna need komposteeritakse koos toidujäätmetega. Tavalised plastist kotid tuleb enne komposteerimist eemaldada, ent sageli jääb nendest alles puru, mis võib reostada põllumeeste põlde. Tavalistest plastikust kottidest loobumine tähendab ka uues suuruses prügikaste, ent see on ainuke viis suletud tootmistsükli elluviimiseks.

 • Sertifitseeritud- kodus komposteeritav 

 • Valmistatud Euroopas, vastutustundlikust materjalist MaterBi, taimeõlidest ja takja tärklisest valmistatud taimematerjal.
 • Ei toimu mulla reostust 

UUED PRÜGIKASTIDE SUURUSED

 • Otsest muudatust seniolevatest kottide suurustest ei toimu

 • Ainuüksi toidujäätmed on rasked!

Kasutage väiksemaid mahuteid, maksimaalselt 30 liitrit.

Täiskottide tõstmise asemel siduge kott kinni ja kallutage prügikasti.

 • Teie jäätmetes olevad kasutatud Vegware’i ühekordsed tooted on kerged, nii et 70- või 80-liitrised kotid peaksid sobima
 • Meie 140- ja 240-liitrised kotid on ette nähtud ainult välistes tingimustes ratastega prügikastide jaoks. 

Laadige PDF alla