Artiklid

Komposteeritavate ja biolagunevate nõude vahe.

Levinud eksiarvamus on, et ühekordsed nõud võib pärast kasutamist põletada lõkkes. Nii see kahjuks ei ole, sest ka suur osa paberist ühekordseid nõusid sisaldab plasti ja selle põletamine on ohtlik keskkonnale ja inimeste tervisele.

Viimastel aastatel on populaarsust kogunud biolagunevad nõud.

Biolagunevad nõud ja komposteeritavad nõud. Milline on erinevus?

Biolagunev ja komposteeritav on mõisted, millega kirjeldatakse orgaaniliste materjalide lagunemist spetsiifilistes tingimustes. Kuna komposteeritavate ja biolagunevate nõude ümber on väga palju informatsiooni, proovime asja lihtsamalt lahti seletada.

 

Mis tähendab biolagunev?

Biolagunev tähendab, et miski laguneb looduslikult, ent antud protsessile võib kuluda aastaid. Biolagunev tähendab, et materjal on võimeline läbima anaeroobse või aeroobse lagunemise, mille tulemusena tekib CO2, H2O, metaan. Biolagunevatest nõudest tahetakse muljet jätta, et justkui see oleks täiesti roheline ja plastikuvaba.

Aga see alati ei ole. Biolaguneva puhul ei ole me teadlikud ajakulust – näiteks on puit biolagunev, kuid palkmaja võib näha mitu põlvkonda. Kui biolagunevad nõusid satuvad olmeprügi hulka, tekitavad need laguprotsessis metaani, mis on 20 korda tugevam kasvuhoonegaas kui CO2!

 

Mis tähendab komposteeritav?

Komposteeritav = biolagundatav, vähem kui 12 nädala jooksul! Komposteerimisprotsess seisneb orgaaniliste jäätmete lagundamises mikroobide poolt, et luua komposti. Komposteeritav tähendab, et midagi võib lagundada vähem kui 12 nädalaga ja sobib seetõttu tööstuslikuks komposteerimiseks koos toidujäätmetega. Tööstuslik komposteerimine loob mikroobide, niiskuse ja soojuse ideaalse tasakaalu.

Kõige lihtsamas tähenduses on komposteeritavad nõusid on need, mis ei jäta lagunemisel maha mitte mingisuguseid kahjulikke jääke. Ühekordsed nõud peavad komposteeruma 90 päeva jooksul. Nõusid, mis lagunevad kauem kui 90 päeva, siis nagu ei tohiks komposteeruvateks nimetada. Ainult biolagunevateks.

Selle asemel, et põletada või matta prügi, saab teie komposteeritavatest toidujäätmetest valmistada toiteainerikast komposti, mis aitab taimedel jõudsalt kasvada.

Plastik + papp + toit = põletamine või prügila
Taimepõhised komposteeritavad nõusid + toit = kompost meie mulla rikastamiseks.

Vegware komposteeritavad nõud võivad tööstusliku komposteerimise korral laguneda vähem kui 12 nädalaga. Kogu Vegware’i tootevalik on mõeldud komposteerimiseks just toidujäätmetega. See tähendab, et puudub vajadus sorteerimise järele ning komposteeritavat tassi, kaant, burgerikarpi, nuga või salvrätikut saab ära visata eemaldamata ketšupit ja järelejäänud toitu.

Täiendavaks boonuseks on toidu ja ühekordselt kasutatavate nõude sama prügikasti kasutamine, seetõttu on teised kuivad taaskasutusprügikastid puhtamad ja kergemini taaskasutatavad.